Wymiana młodzieżowa “Break the Fake vol. 2” w Grecji Projekt Erasmus+
Fundacja We Are For U jako organizacja partnerska uczestniczyła w projekcie „Break the Fake Vol. 2” organizowanym w ramach programu Erasmus+. Projekt ten zgromadził młodych ludzi z całej Europy, aby zwiększyć świadomość na temat zjawiska fake newsów poprzez edukację pozaformalną. Wymiana była koordynowana przez organizację „Youth Empowerment Center” z siedzibą w Salonikach. Projekt pozwolił uczestnikom poznać grecką kulturę i poczuć prawdziwie grecki klimat dzięki ciekawej lokalizacji oraz tradycyjnym posiłkom.
Prezentacja wymiany w liczbach:
➡️ 48 uczestników,
➡️ 8 krajów: Grecja🇬🇷, Chorwacja🇭🇷, Włochy🇮🇹, Norwegia🇳🇴, Litwa🇱🇹, Polska🇵🇱, Serbia🇷🇸 i Armenia🇦🇲,
➡️ 7 dni warsztatów i zajęć,
➡️ 2 wieczory międzykulturowe,
➡️ 1 cel: zwiększenie świadomości na temat fake newsów wśród młodych ludzi w całej Europie.
Uczestnicy, w wieku 18-30 lat, wzięli udział w licznych warsztatach i zajęciach dotyczących tematyki fake newsów. Nauczyli się, jak rozpoznawać i zwalczać dezinformację. Zespół z Polski przygotował sesję warsztatową „Tool Sharing Session”. Udział w projekcie był pełen edukacyjnych i inspirujących rozmów w międzynarodowej atmosferze. Uczestnicy mieli okazję porozmawiać z mieszkańcami Salonik, którzy posiadali najróżniejsze doświadczenia z fake newsami i różniące się poziomy świadomości tego problemu. Zakończenie projektu zwieńczyła kampania społeczna, mająca na celu uświadamianie społeczeństwa o problematyce dezinformacji i zjawiska fake news.
Projekt “Break the Fake vol. 2” składał się z:
⭐wizyty przygotowawczej (28-30 czerwca 2024, Saloniki, Grecja) – team liderzy ze wszystkich krajów uczestniczących w wymianie spotkali się w celu przygotowania i zaplanowania działań dotyczących wymiany młodzieżowej,
⭐ wymiany młodzieżowej (5-13 sierpnia 2024, Saloniki, Grecja) – grupa młodych ludzi zaangażowała się w liczne sesje, aby zgłębić źródło problemu powstawania fake newsów oraz znaleźć sposoby na zwalczanie dezinformacji.
… ale to nie wszystko! Uczestnicy podjęli się również inicjatywy promowania projektu Erasmus+.
Po wymianie młodzieżowej uczestnicy zrealizowali w swoich krajach spotkania mające na celu zachęcenie innych młodych osób do brania udziału w projektach Erasmus+. Opowiedzieli o rezultatach projektu i o tym, czego nauczyli się podczas sesji warsztatowych.
Spotkanie organizowane przez polski zespół odbyło się 13.09.2024. Grupa polskich uczestników dyskutowała z uczestnikami na temat idei programów Erasmus+ i jego pozytywnym wpływie na życie młodzieży oraz dorosłych.
Podczas spotkania polski zespół:
➡️ omówił zastosowanie i efektywność metod edukacji pozaformalnej,
➡️ przedstawił efekty ich pracy dotyczącej zjawiska fake newsów wykonanej w trakcie projektu,
➡️ podzielił się filmami oraz zdjęciami, w celu zachęcenia wszystkich uczestników spotkania do udziału w projektach Erasmus+
Spotkanie online było częścią tzw. dissemination process, który jest kluczowy w rozpowszechnianiu informacji i zachęcaniu młodych osób do aktywnego uczestnictwa w projektach realizowanych w ramach programu Erasmus+.
Nie możemy się doczekać kolejnych międzynarodowych doświadczeń!
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.